Powiatowy Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania"

Utworzono dnia 15.10.2018

Regulamin III Powiatowego Konkursu

Mistrz Pięknego Czytania”

Cele konkursu:

- popularyzacja książek i czytelnictwa;

- propagowanie kultury czytelniczej;

- popularyzacja książek dla młodzieży znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej;

- nobilitowanie dbałości o piękno języka ojczystego;

- wdrażanie do staranności przekazu językowego;

- wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

Konkurs adresowany jest do mistrzów wyłonionych w poszczególnych szkołach.

Zasady:

1. W konkursie wewnętrznym w danej placówce udział może wziąć każdy uczeń z klas 4-6 ( kategoria I) oraz 7-8 (kategoria II)

2. Zadaniem uczniów jest przygotowanie i przeczytanie dowolnego fragmentu prozy (kategoria I – klasy IV – VI) oraz przygotowanie i przeczytanie fragmentu prozy z wybranej listy Antologii Niepodległości (kategoria II – klasy VII –VIII):

1. Józef Ignacy Kraszewski, Stara baśń, tom II, rozdz. 8

2.  Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki, [fragment: Rok Pański 1683; od słów: „Tak i wiedeńska forteca…”; do słów: „nie zapomniawszy jeszcze łaźni, którą im anno 1673 sprawił pod Chocimiem nad Dniestrem”].

3. Aleksander Fredro, Trzy po trzy [od początku utworu do słów: „Jeden z nich tylko wrócił do Francji – i na własnej grzędzie pędził w niedostatku dnie starości i cierpienia. Napoleona już nie było”].

4. Adam Mickiewicz, Księgi pielgrzymstwa polskiego, wstęp , rozdz. I-III, VI.

5. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, ks. XII [koncert Jankiela; fragment od słów: „Było cymbalistów wielu…”; do słów: „On, czapkę zdjąwszy, wodza rękę ucałował” (wersy: 642-761)].

6. Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, tom II, rozdz. IV [mogiła powstańców styczniowych; fragment od słów: „– Proszę stanąć i naokoło spojrzeć – głosem cichszym niż zwykle rzekł Jan”; do słów: „… wiecznego pod ziemią gorzenia i wyrzucania na świat niewidzialnych iskier?”].

7. Henryk Sienkiewicz, Potop, ks. II, rozdz. 14 [obrona Jasnej Góry].

8. Stefan Żeromski, Przedwiośnie [fragment o „szklanych domach”; od słów: „Dlatego
    do Polski – mówił – że tam się zaczęła nowa cywilizacja”; do końca tego podrozdziału].

9. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, rozdz.: Pod Arsenałem.

10. Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. na placu Zwycięstwa (Warszawa, 2 czerwca 1979).

1. Szkołę może reprezentować 2 uczniów: (po 1 uczestniku z każdej kategorii)

2. Zadaniem konkursowym będzie przeczytanie przygotowanego wcześniej fragmentu prozy i zaprezentowanie go przed komisją.

3. Czas czytania - do 3 minut. Po jego upływie sygnał dźwiękowy przerwie prezentację.

Wystąpienia uczestników będą ocenione przez jury według poszczególnych kryteriów.

Kryteria oceny:

1) Dykcja, interpretacja.

2) Strona emocjonalna przekazu.

3) Ogólne wrażenie estetyczne.

W przypadku braku jednomyślności członków, przewiduje się dogrywkę, możliwość wylosowania i prezentacji tekstu przygotowanego przez komisję konkursową (autorstwa Jana Brzechwy) – do 2 minut.

Termin

- Etap międzyszkolny odbędzie się 21 listopada 2018 (środa), o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym ul. Szkolna 2, 42-152 Opatów

- Wszelkie informacje pod nr telefonów szkolny: 34 318 07 87 lub bezpośrednio u organizatora Pani Agnieszki Stróżnej tel. 731 033 451.