Uczennica Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym zwyciężczynią IV Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”!!!

Utworzono dnia 13.05.2019

1 marca 2019 r. w gliwickim kinie „Amok” miało miejsce wydarzenie uświetniające obchodzone tego dnia święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konkurs Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” został rozstrzygnięty!

Już po raz dziewiąty 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony z inicjatywy Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Poprzez konkurs kierowany do młodzieży Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaprasza do wspólnego uczczenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych mieszkańców województwa śląskiego.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Adam Kurus, Zbigniew Poloczek, Marek Fiszer i Rafał Piotrowski. Uczestnicy zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponad gimnazjalnych. Nagrody wręczała m.in. obecna podczas gali Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Podczas gali swoje przemówienie do zgromadzonych skierował dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach – partnera naukowego konkursu.

Uroczystą galę uświetnił koncert Michała Gasza wraz z muzykami zespołów „De Press” i „Armia”.

Poniżej wyniki konkursu:

W kategorii szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych:
Paprotna Paulina – Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym – I miejsce

Bujak Oliwia – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach – II miejsce
Kukla Jakub – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie – III miejsce

Boślak Karolina – Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie – wyróżnienie

Fedyniak Maja – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu – wyróżnienie
Morawska Natalia – Szkoła Podstawowa im. kpt Leonida Teligi w Poraju – wyróżnienie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Krzyczkowski Samuel – Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu – I miejsce

Barabasz Maja – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu – II miejsce
Kowalski Andrzej – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu – III miejsce
Martosz Wiktor – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu – wyróżnienie
Pożarlik Patryk – IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie – wyróżnienie
Sokołowska Martyna – Zespół Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie – wyróżnienie
Wypych Natalia – Technikum nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie – wyróżnienie

Laureaci trzech pierwszych miejsc Konkursu w obu kategoriach (ostatnie klasy szkół podstawowych i oddziały gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne) otrzymali następujące nagrody: - wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej oraz nagrody książkowe.

Paulina – zwyciężczyni konkursu w kategorii szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych wykonała film do 15 minut, tematycznie związana ze Stanisławem Sojczyńskim pseudonim Warszyc oraz wydarzeniami dotyczącymi historii Żołnierzy Wyklętych. Była to praca autorska, która wcześniej nie były publikowana ani nagradzana.

Serdecznie gratulujemy Paulinie i życzymy dalszych sukcesów w nauce.