Lektury szkolne 2017/2018
Lista lektur szkolnych 2017 – spis
Poniżej znajduje się pełna lista lektur szkolnych, która obowiązuje od 1 września nowego roku szkolnego (2017/2018). Najpierw z nowymi lekturami zapoznają się klasy: I, IV i VII.
Lista lektur dla szkoły podstawowej I-III – spis alfabetyczny:
-
Asiunia – Joanna Papuzińska;
-
Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen;
-
Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa;
-
Czesław Centkiewicz – Zaczarowana zagroda;
-
Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren;
-
Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting;
-
Karolcia – Maria Krüger Kruger;
-
Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow;
-
O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski;
-
Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa;
-
Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim;
Lista lektur szkolnych 2017 dla klas IV-VI – spis alfabetyczny:
Lektury obowiązkowe:
-
Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa;
-
Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie;
-
Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar;
-
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik;
-
Hobbit, czyli tam i z powrotem, John Ronald Reuel Tolkien;
-
Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa;
-
Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé;
-
Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki,;
-
Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis,;
-
Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz;
-
W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki;
-
W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz;
-
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
-
Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie;
-
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
-
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.
-
Wybrane bajki – Ignacy Krasicki;
Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym) – spis alfabetyczny:
-
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery;
-
Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem;
-
Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain;
-
Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett;
-
Wybrana powieść – Alfred Szklarski;
-
Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.); Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.
-
Wybrana powieść – Kornel Makuszyński;
-
Wybrana powieść – Małgorzata Musierowicz.
Lista lektur szkolnych 2017 dla klas VII-VIII (spis alfabetyczny):
Lektury obowiązkowe:
-
Balladyna – Juliusz Słowacki;
-
Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński;
-
Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry;
-
Opowieść wigilijna – Charles Dickens;
-
Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz ;
-
Syzyfowe prace – Stefan Żeromski;
-
Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
-
Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski;
-
Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
-
Zemsta – Aleksander Fredro;
-
Żona modna – Ignacy Krasicki.
Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym) – spis alfabetyczny:
-
Dywizjon 303 – Arkady Fiedler;
-
Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt;
-
Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski;
-
Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum;
-
Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie.