Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem

Utworzono dnia 14.03.2017

25 kwietnia w wielu szkołach, również w naszej, będzie wyjątkowy – zamiast zwykłych lekcji uczniowie klas trzecich przystąpią do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. To niepowtarzalna okazja, by podsumować pierwszy etap edukacji poprzez zbadanie kluczowych kompetencji ucznia.

Operon jako pierwszy w Polsce zaproponował szkołom przeprowadzenie sprawdzianu już w III klasie szkoły podstawowej. Kompleksowy program OSKT składa się z kilku elementów, są to:

1.  Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem przeprowadzany 25 kwietnia

Test trzecioklasisty dostarcza szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki sprawdzianu mogą również pomóc w analizie rozwoju kompetencji poszczególnych uczniów – po zestawieniu ich z wynikami sprawdzianów przeprowadzanych na zakończenie szkoły podstawowej lub poszczególnych klas. Dzięki temu można przekonać się, czy potencjał ucznia został dobrze wykorzystany.

2.  Informacja zwrotna z elementami oceniania kształtującego

Kluczowym aspektem jest stosowanie metodyki oceniania kształtującego – szczegółowego opisu badanych kompetencji ucznia, pozwalającego na przekazanie informacji zwrotnej uczniowi oraz jego opiekunom. Nauczyciele korzystający z naszych narzędzi otrzymują przykłady ćwiczeń pomocnych w pracy z uczniem nad poprawą poziomu jego umiejętności, a dodatkowo także karty oceniania kształtującego wraz z przykładami ćwiczeń wzmacniających badane kompetencje.

3.  Elementy terapeutyczne

Wydawnictwo Operon dba również o to, aby sprawdzian nie był dla dzieci źródłem stresu – w tym celu przygotowaliśmy specjalny film terapeutyczny z Bratkiem. Dzieci oglądają go przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań – dzięki czemu są bardziej rozluźnione i jest im łatwiej skoncentrować się na teście.