Tajemniczy Wałbrzych odkryty przez uczniów ze Zwierzyńca Pierwszego

Utworzono dnia 10.06.2017

Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Ten monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy, z kolei Osówka to najbardziej rozbudowana część projektu Riese — tajemnego projektu III Rzeszy, realizowanego w czasie II wojny światowej w Górach Sowich i w zamku Książ. Te dwa obiekty mieli okazję zwiedzać uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym.

9 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym wraz z opiekunami p. Agnieszką Zmorek, p. Patrycją Soboniak, p. Moniką Jurczyńską, p. Kingą Fakhari i p. Anną Sośniak udali się na wycieczkę szkolną do Wałbrzycha, gdzie zwiedzali przepiękny Zamek Książ oraz tajemnicze Podziemne Miasto – Osówka. Pierwszym punktem wycieczki były Lekcje Zamkowe w Zamku Książ. Dzieciaki podczas prezentacji zapoznały się z historią ponad 700-set letniego obiektu, którego historia – szczególnie ta z okresu II wojny światowej, kiedy to Zamek był przygotowywany na siedzibę Hitlera – ogromnie ich zaciekawiła. Po wysłuchaniu prezentacji uczniowie rozpoczęli zwiedzanie przepięknych komnat zamkowych i tarasów, gdzie można było zobaczyć przepiękne ogrody zamkowe. Po przerwie obiadowej uczniowie udali się do pobliskiej Sierpnicy, gdzie zwiedzali Kompleks RIESE – tajemnicze Podziemne Miasto, które do dziś jest zagadką dla historyków i poszukiwaczy przygód. W Osówce dzieci zwiedzały podziemne korytarze wykute w skałach, zapoznali się z uzbrojeniem żołnierzy armii niemieckiej, a następnie zostali przekazani w ręce przewodnika „od zadań specjalnych”, z którym po wcześniejszym – budzącym grozę opisie trasy ekstremalnej – przepłynęli łodzią desantową po zalanym korytarzu oraz pokonali chodnik poszukiwaczy skarbów: za pomocą kładek, pomostów i mostka wiszącego nad wodą. Wbrew ostrzeżeniom przewodnika okazało się, że wycieczka nie była aż tak straszna, jak przekonywał, choć można było się w jej trakcie nieźle zmoczyć.

Uczniowie z pewnością jeszcze długo będą wspominać wycieczkę, ponieważ poza rozrywką zapoznali się również z historią naszego kraju — szczególnie tą związaną z okresem II wojny światowej.

Wycieczka do Wałbrzycha

Utworzono dnia 10.06.2017, 12:53