UWAGA - WAŻNA INFORMACJA !!!!!

Utworzono dnia 23.03.2020

DECYZJA DYREKTORA SZKOŁY

DOTYCZĄCA ZDALNEGO NAUCZANIA

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZWIERZYŃCU PIERWSZYM

W OKRESIE OD 25 MARCA 2020r. DO 10 KWIETNIA 2020r.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493).

Powyższe rozporządzenie MEN reguluje kwestie związane z okresem zawieszenia działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej jednostek oświaty, który został wydłużony do 10 kwietnia. W związku z tym przygotowane zostały nowe rozwiązania dotyczące działalności szkół i placówek w okresie zawieszenia.

Zalecam co następuje :

1. Od 25.03.2020r. do 10 kwietnia 2020r. Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym prowadzi kształcenie na odległość.

2. Rozpoczyna się kontynuacja realizacji programu nauczania. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele przedmiotowi (w oddziałach klas IV-VIII) przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość, dokonują weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

3. We wskazanym okresie szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje dostępne kanały komunikacji (e-mail, narzędzia video, e-dziennik, stronę internetową szkoły, platformy edukacyjne, e-podreczniki, strony internetowe CKE, OKE Jaworzno, kanały telewizji i radia.)

4. Wykorzystanie platformy internetowej dedykowane są uczniom klas IV-VIII. Zdalna praca z uczniami klas początkowych odbywa się poprzez e-dziennik, stronę internetową szkoły, portal eduelo.pl oraz meesenger. Komunikacja z rodzicami odbywa się poprzez telefony komórkowe, e- maile.

5. Nauczanie zdalne odbywa się według obowiązującego planu zajęć. Nauczyciele na bieżąco współpracują z uczniami lub/i rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym ( z realizacją zaleceń zawartych w IPET),

6. Wszyscy nauczyciele są zobowiązani do przygotowania i przesłania na adres mailowy szkoły (a następnie na stronę internetową szkoły i e-dziennik) zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych klasach wraz z zastosowanymi metodami i formami pracy oraz wykorzystywanymi narzędziami.

Przy opracowywaniu powyższego dokumentu należy w szczególności zwrócić uwagę na:

-równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,

-możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,

-łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia

-ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

1. Nauczyciel uwzględniając na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line zaplanowany przez siebie temat (obejmujący zakres programu nauczania) dostosowuje podział czasu pracy z uczniami do ich potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej, dbając o równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, o przemienne kształcenie z użyciem komputerów i bez ich użycia oraz uwzględniając ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

2. Nauczyciele dokonują weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów stosując ocenianie bieżące prac uczniów zleconych w okresie zawieszenia. Informowanie uczniów oraz rodziców uczniów o postępach w nauce, a także uzyskanych ocenach odbywa się za pośrednictwem dostępnych kanałów komunikacji. Uczniowie mogą być zobligowani do przekazywania zdjęć/skanów, wysłania na pocztę elektroniczną wykonanych prac.

3. Dokumentowanie realizacji zdalnego nauczania odbywać się będzie w formie  elektronicznej (np. wydruki z e-dziennika, zrzuty ekranu, skany)

4. Nauczyciel  na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line wyjaśnia uczniom treści programowe z wykorzystaniem dostępnych narzędzi edukatorskich, opracowanych przez siebie bądź przygotowanych przed rozpoczęciem zajęć form przekazu.

5. Nauczyciel  na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line przeznacza część czasu pracy na bieżącą konsultację z uczniami, udzielanie odpowiedzi z wykorzystaniem dostępnych środków komunikacji.

6. Nauczyciel może przesłać uczniom opracowany przez siebie materiał on-line przed rozpoczęciem zajęć, który zrealizuje z uczniami według podziału godzin . W przesłanym materiale nauczyciel zależnie od potrzeb uwzględnia następujące treści: temat zajęć, notatka do zeszytu dla uczniów, forma przekazu treści dedykowanych uczniom (np. program prezentacyjny, edytor tekstu , quiz, gotowy plik do pobrania etc.) link do filmiku wyjaśniającego dane pojęcie oraz zadania do wykonania z podręcznika, ćwiczeń lub dedykowanych stron internetowych.

7. Nauczyciel ustala z oddziałem klasowym formę i zakres czasowy kontaktu z uczniami w dniu, w którym zrealizował lekcję on-line – w celu udzielania odpowiedzi z wykorzystaniem dostępnych środków komunikacji.

8. Nauczyciel w porozumieniu z wychowawcą danego oddziału klasowego, ustala uczniom czas na odesłanie wykonanego ćwiczenia bądź polecenia on-line do określonej godziny danego bądź kolejnego/ych dnia/i - uwzględniając indywidualne możliwości psychofizyczne uczniów oraz uwarunkowania technologiczne posiadanych przez nich narzędzi elektronicznych.

9. Zgodnie z zapisem w pkt. 14 nauczyciel ustala czas na wykonanie i odesłanie drogą on-line przez uczniów także zleconych prac domowych.

Dane kontaktowe:

Dyrektor Szkoły:

Karina Jankowska, tel. 575 830 111

Zastępca Dyrektora:

Agnieszka Stróżna, tel. 538 104 353
e-mail: spzwierzyniec_naszaszkola@onet.pl

Prosimy o zapoznawanie się z bieżącymi informacjami na stronie szkoły.
Karina Jankowska

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym