Utworzono dnia 12.04.2024

Zajęcia przyrodnicze w klasie 3b.

W bieżącym tygodniu w klasie 3b odbyły się zajęcia przyrodnicze podczas których omawiane były tematy z zakresu mikrobiologii oraz przeprowadzono praktyczną obsługę mikroskopu a także obserwację drożdży i cebuli pod mikroskopem przez uczniów.
Na początku tygodnia przeprowadzono krótkie wprowadzenie teoretyczne na temat mikrobiologii, omawiając podstawowe pojęcia związane z mikroorganizmami, ich budową oraz znaczeniem w przyrodzie i dla człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, że mikroorganizmy występują w różnych środowiskach i pełnią istotne funkcje, takie jak rozkład materii organicznej, produkcja leków czy fermentacja.
Kolejnego dnia przy pomocy Pani Kingi Sarnowskiej przystąpiono do praktycznej części zajęć, w której uczniowie mieli okazję zapoznać się z obsługą mikroskopu. Na początku omówiono budowę mikroskopu oraz jego funkcje, a następnie każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego ustawienia próbki pod mikroskopem i obserwacji. Wykorzystano drożdże oraz cebulę jako materiał do analizy mikroskopowej. Próbki przygotowała Pani Kinga jednocześnie udzielając wskazówek dotyczących prawidłowego przygotowania i ustawienia materiału pod mikroskopem. Uczniowie mieli okazję zaobserwować strukturę drożdży oraz budowę komórkową cebuli. Podczas obserwacji nauczyciel udzielał dodatkowych informacji na temat obserwowanych struktur.
Na lekcji podsumowującej omówione zostało znaczenie mikrobiologii oraz umiejętności obsługi mikroskopu w dzisiejszym świecie i uczniowie zostali zachęceni do dalszego zgłębiania wiedzy na ten temat.
Zajęcia z mikrobiologii oraz obsługi mikroskopu były interesującym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło uczniom na praktyczne poznanie zagadnień przyrodniczych oraz rozwijanie umiejętności obserwacyjnych i manualnych.

I. Śledziona
K. Sarnowska